Vyberte váš jazyk

Donchian Channel, voľný preklad Donchianov Kanál, bol vytvorený Richardom Donchianom a publikovaný v roku 1970.

 

Vzorec na výpočet:

Horný kanál = HH np

Dolný kanál = LL np

Stredná hodnota = (Horný kanál + Dolný kanál) / 2

 

HH np = Highest High za zvolenú časovú periódu (pozri OHLC cenu)
LL np = Lowest Low za zvolenú časovú periódu

 

Typické nastavenie DCh je 20 dní, ale možno sa stretnúť s nastavením od jedného po niekoľko týždňov až mesiacov. Donchianov kanál je konštruovaný na základe dosiahnutých maxím a miním za zvolenú časovú periódu. Ak je napr. dnes dosiahnuté nové Maximum (Highest High), stáva sa zajtra novým horným kanálom až do okamihu, kedy bude buď dosiahnuté nové HH alebo kým uplynie zvolená časová perióda. Počas jej uplynutia ostáva tento horný kanál nemenný a neklesá ani v prípade, že by medzitým došlo k zmene trendu na down trend. To isté platí analogicky i pre spodný Donchian channel.


Využitie: Ak cena zatvorí nad horným Donchianovým kanálom, vstupujeme do BUY, ak zatvorí pod dolným Donchianovým kanálom, vstupujeme do SELL (pozri tiež short selling - zarábanie na poklese cien). Donchian Channel, ako už bolo možné vyčítať z uvedeného, neslúži na identifikáciu bodov zvratu, ale na zachytenie trendov. Hoci DCh zvádza k tomu, aby bol trader v trhu neustále prítomný, odporúčal by som vystupovať na základe umiestnených Stop Lossov a nečakať až do momentu kým sa cena uzatvorí NAD/POD druhým kanálom.


Donchian channel prináša veľa falošných signálov v čase bočných pohybov trhu, jeho uplatnenie pre obchodovanie na burze je vhodné najmä pri trendujúcom trhu. Ak časovú periódu nastavíme na dlhšie obdobie, zachytávame tak významnejšie zmeny trendov, ak ju nastavíme na kratšie obdobie, zachytávame najmä kratšie trendy. Stop loss je možné umiestniť do oblasti strednej hodnoty.

 

Na záver: Donchian Channel je možné využiť aj na identifikáciu Supportov a Rezistencií. Pri obchodovaní je dobré kombinovať ho s niektorým indikátorom trendu, pre lepšiu filtráciu vstupov.

Joomla templates by a4joomla