Vyberte váš jazyk

Fractal adaptive moving average (skr. FRAMA, niekedy označovaná tiež ako FAMA) vytvoril John Ehlers. Ako už samotný názov napovedá, FRAMA má za cieľ identifikovať fraktály vo vývoji cien konkrétneho aktíva. Fraktály sú geometrické útvary, ktoré môžu byť rozdelené na menšie časti. Tieto časti sú pritom len zmenšenou kópiou celého geometrického útvaru ako celku.

FRAMA to dosahuje tak, že cenový graf rozkladá na menšie úseky a tie navzájom porovnáva. Na cenový graf nazerá, ako na zoskupenie mnohých štvorcov – väčších a menších. Ak chceme napr. vypočítať 8-dňový Fractal Adaptive MA, Frama analyzuje nielen toto 8-dňové časové obdobie ako celok, ale rozoberá tiež to, ako by sa cena správala počas prvých 4 analyzovaných dní a ako počas neskorších 4 dní.

Cieľom Frama je zohľadňovať len dôležité zmeny cien. Ak sa cena pohne jedným smerom dostatočne významne, FRAMA ju bude nasledovať veľmi tesne. A naopak, ak sú ceny príliš nahromadené v jednej oblasti, Frama sa bude správať veľmi plocho, bez toho, aby vydávala zbytočne falošné signály. Inými slovami, Frama prispôsobuje počet dní pre svoj výpočet na základe toho, ako sa správajú jednotlivé porovnávané fraktály. To je dôvod, prečo ide o "prispôsobivý" kĺzavý priemer (podobne ako KAMA).

Joomla templates by a4joomla