Pivot Points boli pôvodne vytvorené parketovými obchodníkmi na Komoditných trhoch. Dnes sa využívajú ako pri komoditnom obchodovaní, tak i, a to najmä, pri obchodovaní forexu a indexov. Ich úlohou je vypočítať hranice Supportu a Resistance pre podkladové aktíva. Nie sú zatiaľ známe natoľko ako ostatné technické indikátory, avšak získavajú si stále väčšiu obľubu u obchodníkov. Svoje opodstatnenie majú najmä na trhoch so širokým denným rozpätím High – Low, t.j. so širokým Range. Ide teda o trhy, kde je obchodovanie na burze (trading), a hlavne ceny samotné, veľmi volatilné.
Vzorec na výpočet je nasledovný:
PP = [(H + L + C) / 3] alebo [(H + L) / 2] alebo [(O n+1 + H + L + C) / 4]
R1 = 2*PP – L
R2 = PP + H – L
R3 = 2*PP + H – 2*L
S1 = 2*PP – H
S2 = PP – H + L
S3 = 2*PP + L – 2*H
S1, S2, S3 = Prvá, druhá, tretia hranica Supportu
R1, R2, R3 = Prvá, druhá, tretia hranica Resistance
O, H, L, C = Open, High, Low, Close
Pivot Pointy sa samozrejme dajú rátať na všetkých časových intervaloch. Nemusia to byť len dni, môžu to byť týždne, mesiace, alebo napr. 30 min. grafy. Ak sa v takom prípade stretnú na rovnakej úrovni dva PP rátané na rôznych časových intervaloch, ich sila sa umocňuje. Odporúča sa preto rátať Pivoty na viacerých intervaloch pre potvrdenie obchodných rozhodnutí.
Využitie: V prvom rade je nutné poznamenať, že PP vyrátaný z dnešných cien platí pre zajtrajší deň. Pivot Point je vyjadrením Supportu alebo Resistance. Ak cena prekročí Pivot Point smerom nadol, PP sa tak stáva Resistance. Pod Pivotom sa nachádzajú 3 základné hladiny Supportu, odkiaľ sa môže cena odraziť smerom nahor. To isté platí analogicky pre opačný pohyb. Ak cena prerazí Pivot Point smerom nahor, PP sa tak stáva Supportom. Cena sa môže potom obrátiť opačným smerom najmä na úrovniach, ktoré sú stanovené niektorým z troch základných Resistance. Po prvotnom prerazení Pivotu by sme nemali vstupovať do obchodu okamžite. Očakáva sa, že cena znova otestuje hladinu Pivotu a jeho silu a až potom vyrazí zvoleným smerom. Ako ste už možno pochopili z predchádzajúceho textu, Pivot Points sa teda primárne využívajú na to, aby sme mohli lepšie identifikovať:
- kedy vstúpiť do obchodu,
- kam umiestniť Stop Loss a
- kam umiestniť Profit Target.
Poznámka: V súčasnosti existuje viacero spôsobov ako vypočítať Pivot Points. Máte na výber z viacerých možností – napr. Fibonacci, Camarilla, Woodies atď. Nemusíte ich rátať ručne, stačí, ak kliknete napr. tu.