On Balance Volume vytvoril Joseph Granville v roku 1963 a opísal ho vo svojej knihe New Key to Stock Market Profits. OBV je momentum indikátor a jeho základnou myšlienkou, na ktorej je postavený, je to, že zmena Volume predchádza samotnej zmene ceny.
Pri jeho výpočte sa porovnáva včerajšia Close s dnešnou Close. Ak je dnešná Close vyššia, celé dnešné Volume je považované za kladné, ak je Close nižšia, Celé volume je považované za záporné. OBV tak poukazuje na to, či volume prúdi do aktíva (nákupný tlak), alebo von z aktíva (predajný tlak). V jednom prípade tak na trhu majú prevahu býci, v druhom prípade medvedi. Pre ziskové obchodovanie na burze je výhodnejšie stáť čím skôr na strane víťazov.
Výpočet:
Ak CLOSE n > CLOSE n-1 => Volume pripočítavame ku OBV total
Ak CLOSE n < CLOSE n-1 => Volume odpočítame od OBV total
Ak CLOSE n = CLOSE n-1 => OBV total ostáva nezmenené
Copyright © Obr. zhotovený v programe Incredible Charts
Využitie:
Ak hodnoty OBV rastú, hodnoty OBV dosahujú vyššie High a vyššie Low, vyhľadávame možnosti nákupu. Ak hodnoty OBV klesajú, hodnoty OBV dosahujú nižšie High a nižšie Low, vyhľadávame možnosti predaja (pozri tiež short selling - alebo ako zarábať na poklese cien na burze). Taktiež platí, že ak nárast ceny nie je nasledovaný nárastom OBV, ide pravdepodobne o vyčerpaný trend a je možné, že sa čoskoro zvráti. To isté platí pre pokles ceny, ktorý nie je nasledovaný poklesom OBV.
Všeobecne: smer cenového nárastu/poklesu musí byť zhodný so smerovaním OBV krivky. Pokiaľ sú v rozpore, cenový trend nemá zdravé základy a čoskoro pravdepodobne dôjde k jeho zmene.