Ďalším typom Position Sizingu je tzv. Martingale system (Probability Theory – Pravdepodobnostná teória). Ako prvý ho uviedol Paul Pierre Lévy. Pôvodne sa využíval najmä pri hazardných hrách, avšak postupne si našiel svojich priaznivcov aj medzi obchodníkmi na burze.
Martingale je veľmi rizikový systém, ktorý dokáže (za istých nepriaznivých podmienok) bleskurýchlo zruinovať náš obchodný účet. Kvôli objektivite však podotýkam, že niektoré jeho prvky môžu byť zaujímavým doplnkom pre náš obchodný systém a vyššie riziko, pokiaľ vyjde, prináša so sebou i vyššie zisky. V čom spočíva podstata Martingale systému? Ide o jednoduchý princíp – násobenie pozícii. T.j. ak zaznamenáme stratový obchod, do ďalšieho obchodu riskujeme 2-krát viac. Uvediem konkrétny príklad.
Ak je priemerná strata na obchod 100 USD a priemerný zisk na obchod tiež len 100 USD, môže dôjsť k nasledovnej situácii:
1. obchod: strata – 100 USD
2. obchod: znásobenie pozície (2 kontrakty) = strata 200 USD
3. obchod: znásobenie pozícii (4 kontrakty) = strata 400 USD
4. obchod: znásobenie pozícii (8 kontraktov) = strata 800 USD
Po štyroch stratových obchodoch sme teda v strate už 1500 USD. Ak je nasledovný, t.j. 5. obchod ziskový, zarobíme:
5. obchod: znásobenie pozícii (16 kontraktov) = zisk 1600 USD.
Zisk 1600 USD mínus strata zaznamenaná doposiaľ – 1500 USD sa rovná zisk 100 USD. Vychádzali sme pritom z predpokladu, že strata a zisk sú rovnaké – 100 dolárov na obchod. Ako však bolo už viackrát na týchto stránkach uvádzané, vyhľadávame vždy obchody, alebo obchodný systém, kde je priemerný zisk vyšší ako priemerná strata - Risk to Reward Ratio. Ak by sme teda dosahovali priemernú dlhodobú ziskovosť obchodov len 40 %, s vysokým Profit to Loss Ratio môžeme byť stále pekne ziskoví. S aplikáciou nášho Martingale systému by to znamenalo to, že ak by priemerný zisk na obchod bol nie 100 USD, ale 150 USD, zarobili by sme na 16 kontraktov * 150 USD = 2400 USD. Dosiahli by sme tak zisk 2400 – 1500 USD = 900 USD.
Martingale systém je lákavý „istotami“ (resp. vysokými pravdepodobnosťami), ktoré ponúka. Raz musí prísť ziskový obchod a ten nám svojimi ziskami bohato vynahradí všetky predchádzajúce straty. Jeho veľkou nevýhodou je však obrovská finančná náročnosť. Ak by sme za sebou zaznamenali napr. 10 stratových obchodov, na jedenásty obchod by sme už museli nakúpiť 1024 kontraktov. Ak by bol margin (záloha), ktorý blokuje náš broker za realizovaný obchod len 500 USD, potrebovali by sme na kúpu týchto kontraktov už 512 tisíc dolárov!!! Pri pomere Profit/Loss Ratio 1,5 (t.j. strata 100 USD, zisk 150 USD), by sme však mohli v jedenástom obchode zaznamenať zisk vyše 50 tisíc dolárov (celkový zisk cca 150 tis. a doterajšia strata cca 100 tisíc).
Poznámka: Martingale systém je založený na istote, že raz príde ziskový obchod. To je isté. Jeho nevýhodou je, ako sme si už ukázali skôr, vysoká finančná náročnosť. Ďalším faktom, ktorý si treba uvedomiť je to, že šanca, že príde za sebou napr. 20 stratových obchodov je síce veľmi nízka. Avšak, po 19 zaznamenaných stratách za sebou, je šanca, že 20. obchod bude ziskový alebo stratový opäť 50 na 50!!! Každý ďalší obchod je totiž vždy 50 na 50 (ak máme percentuálne menej úspešný obchodný systém, tak percento pravdepodobnosti ziskového obchodu sa proporcionálne znižuje).