Vyberte váš jazyk

Futures trading prebieha na základe tzv. kontraktov. Ich hlavnou úlohou je štandardizovanie podmienok pre obchodovanie. Štandardizuje sa tým množstvo obchodovanej komodity, minimálny cenový pohyb, cenové limity, obchodné hodiny atď.


Ak máte záujem obchodovať konkrétnu komoditu, odporúčam najskôr navštíviť stránky burzy, ktorá danú komoditu obchoduje a vyhľadať si „contract specifications” alebo všeobecnejšie informácie o produktoch. Tam nájdete základné informácie o zvolenom produkte. Pre Chicago Board of Trade nájdete informácie tu.

Príklad Contract specifications:

Uvediem príklad špecifikácie kontraktu kukurice (Corn), ktorá je obchodovaná na Chicago Board of Trade (v súčasnosti člen CME Group).

 

Veľkosť kontraktu

(Contract size)

5000 bushelov
Veľkost tickov

(Tick size)

¼ centu za bushel (12,5 USD)
Uvádzaná cena

(Price Quote)

Cents/Bushel
Kontraktné mesiace

(Contract Months)

Dec, Mar, Maj, Jul, Sep
Posledný obchodný deň

(Last Trading Day)

1 deň pred 15. dňom Kontraktného mesiaca
Posledný deň dodania

(Last Delivery Day)

2. deň po 15. dni Kontraktného mesiaca
Obchodné hodiny

(Trading hours)

Electronic 6,00 PM – 6,00 AM a 9,30 AM – 1,15 PM Central Time Sun-Fri

Open Auction 9,30 AM – 1,15 PM Central Time Mon-Fri

Symbol

(Ticker Symbol)

Open Auction – C

Electronic – ZC

Cenové limity

(Daily Price Limits)

0,30 USD na bushel (1500 USD na kontrakt)


V tabuľke sú uvedené základné informácie. Tie, ktoré vás budú zaujímať najviac sú informácie o cene a obchodovanom množstve.

  • Ak sa rozhodneme kúpiť jeden kontrakt kukurice, kupujeme ju v štandardizovanom množstve 5000 bushelov. Čo presne je jeden bushel si môžete pozrieť tu.
  • Veľkosť ticku (minimálny posun ceny smerom nahor alebo nadol) je ¼ centu za bushel. To znamená, že ak je aktuálna cena napr. 500 centov za bushel, môže jej minimálny posun byť smerom nahor na 500,25 centu alebo smerom nadol na 499,75 centu. Tiež už vieme, že obchodované množstvo na jeden kontrakt je 5000 bushelov. To znamená, že ak nakúpime kontrakt kukurice za cenu 500 centov za bushel a tá následne stúpne na 500,25 centu za bushel, tak sme zarobili nie 0,25 centu, ale 5000 krát viac, t.j. 12,5 USD. Minimálny cenový posun na jednom kontrakte kukurice je teda 12,5 USD – či už smerom nahor alebo nadol. Na jednom kontrakte kukurice môžeme zarábať alebo prerábať len po 12,5 USD a v jeho násobkoch – 25 USD, 37,50 USD, 50 USD atď.
  • Kontraktné mesiace sú tiež dôležitou informáciou. Pri kukurici je to December, Marec, Máj, Júl, September. Septembrový kontrakt kukurice môžeme obchodovať napríklad už aj v januári, avšak bude mať pravdepodobne veľmi nízke Volume a pri nákupe/predaji dosiahneme tak nevýhodnejšie podmienky. Najlepšie je pre nás obchodovať najbližší kontraktný mesiac, resp. mesiac s najvyšším Volume. Ak je momentálne január, bude pre nás pravdepodobne najvýhodnejšie obchodovať Marcový kontrakt kukurice.
  • Cenové limity sú taktiež súčasťou obchodovania s kontraktmi. Tie sú však samostatnou kapitolou samé osebe. Ak budete využívať Stop Loss, prípadne Profit Target, nemali by ste sa dostať do situácie „uzamknutia trhu“. Cenový limit je stanovenie maximálnej dennej odchýlky ceny od včerajšej uzatváracej ceny. Ak cena pri veľmi volatilnom  obchodovaní prekročí tento cenový limit (či už smerom nahor alebo nadol), trh nás „uzamkne“. Ak išiel trh proti nám, ide o veľmi nepríjemnú situáciu, ak išiel naším smerom, môžeme sa dočkať príjemného prekvapenia na našom obchodnom účte. Pri kontrakte kukurice je cenový limit 30 centov na bushel, t.j. 1500 USD ako „dovolená” cenová odchýlka na jeden kontrakt a jeden deň obchodovania.
  • Obchodné hodiny sú od 6,00 PM (cca 1,00 hodina ráno CET) po 6,00 AM (cca 13,00 CET), nasleduje prestávka a začína sa znova obchodovať od 9,30 AM (cca 16,30 CET) po 1,15 PM (cca 20,15 CET). Tieto hodiny sú platné pre elektronické obchodovanie. Pre Open Auction platia hodiny od 9,30 AM – 1,15 PM. Hodiny sú v CET/SEČ čase uvedené len približne, keďže posun času nie je vždy zhodný s posunom času v USA.

 

Na základe contract specifications môžeme zistiť základné informácie o želanej komodite. Odporúčam si však všetky špecifikácie dôkladne prejsť (či už ich máte od brokera, alebo zo stránky burzy), keďže sa v nich môžu vyskytovať i mylné informácie. Najdôležitejšou informáciou vôbec je informácia o minimálnom cenovom posune v tickoch a USD. Tá tvorí základ pre výpočet vašich ziskov a strát. Dôležité sú tiež obchodné hodiny danej komodity.

Joomla templates by a4joomla