Táto webstránka používa súbory „cookie“ na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania.

Používaním tejto webstránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“.

Fixed risk / Fixed fractional

Napísal: eTrading.sk.

Fixed Risk je najjednoduchšou formou money managementu, konkrétne position sizingu. Fixed Risk znamená Fixné Riziko, teda fixnú časť kapitálu, ktorú sme ochotní riskovať pre obchodovanie na burze.

 

Vzorec na jeho výpočet je nasledovný:


FR = (AC * PRK) / SL


AC = Account/Účet – výška účtu (napr. 10000 USD)
PRK = Percento riskovaného kapitálu z nášho účtu
SL = Stop Loss

 

Príklad: Ak máme účet 10 tis. USD, percento kapitálu, ktoré sme ochotní riskovať súčasne je 5 % a náš stop loss je 150 USD, tak výpočet vyzerá nasledovne:

(10000 * 5 %) / 150 = 3,33

Interpretácia Fixed Risku a získaného výsledku je jednoduchá. Z uvedeného výpočtu vyplýva, že ak chceme riskovať maximálne 5 % účtu, potom s účtom 10000 USD a Stop Lossom 150 USD môžeme vstúpiť do 3 obchodov súčasne (3 pozície/kontrakty). Zvyšok – 0,33 nie je dostatočný, na otvorenie ďalšej pozície.

Ako sa využíva Fixed Risk a Position Sizing?

Position Sizing nám umožňuje maximalizovať zisk pri zachovaní veľkosti rizika, ktoré sme ešte ochotní akceptovať. Ak by napr. všetky tri obchody z uvedeného príkladu dopadli pre nás neúspešne a vyhodilo by nás na Stop Losse, prišli by sme o necelých 5 % nášho kapitálu (3 * 150 USD), teda o čiastku, ktorú sme ešte boli ochotní riskovať. Ak by všetky tri obchody dopadli ziskovo a náš účet by sa rozrástol napr. na 13000 USD, tak pre budúce obchody by náš Pozition Sizing vyzeral nasledovne:

(13000 * 5 %) / 150 = 4,33

t.j. mohli by sme vstúpiť už do 4 pozícii, čo by nám umožnilo maximalizovať náš potenciálny zisk.

 

Pozor: Zvyšuje sa nielen potenciálny zisk, ale aj risk - ten ostáva rovnaký v percentách, t.j. max. 5 % účtu, ale v absolútnom vyjadrení pôjde už o vyššiu sumu ako pri predchádzajúcich ziskových obchodoch. Fixed Risk je veľmi obľúbený pre svoju jednoduchosť. Väčšiu popularitu si však získavajú systémy typu Kelly Formula, ktoré zohľadňujú tiež momentálnu výkonnosť nášho obchodného systému.