Vyberte váš jazyk

Možno i vy patríte k ľudom, ktorí sa rozhodli pre priebežné sporenie. Dôvodov na investovanie do podielových fondov môže byť viacero - sporíte na byt, auto, či svoj budúci dôchodok. Priebežné investovanie má tiež svoje výhody a v porovnaní s aktívnym obchodovaním na burze predsa len prináša vyššiu mieru stability. Motívom môže byť mnoho, no to čo nás najviac zaujíma je skutočné zhodnotenie úspor.

 

Výkonnosti, ktoré zverejňujú na svojich stránkach investičné spoločnosti nie sú pre investorov veľmi relevantné. Informácia, že od založenia zarobil konkrétny fond "123 %" je možno zaujímavá pre finančných poradcov, ktorí ho využívajú ako predajný argumet, avšak koľko z bežných ľudí - podielnikov fondu, vložili svoje finančné prostriedky do fondu ihneď na počiatku jeho vzniku? Takmer nik.

Podielnici priebežne pribúdajú a ubúdajú, a tým sa líši aj konkrétne zhodnotenie od prípadu ku prípadu. Nás navyše nezaujíma jednorázová investícia do fondu, ale priebežné sporenie. T.j. zaujíma nás situácia, kedy budeme do fondu posielať každý mesiac 100 Eur, nie jednorázový vklad na začiatku. Takýto údaj podielové fondy nezvyknú zverejňovať. Prinajlepšom zoberú výkonnosť za posledných x rokov a vydelia ju počtom rokov. Získajú tak percentuálnu výkonnosť p.a., ale to stále nie je výkonnosť, ktorú by dosiahol podielnik pri každomesačnom sporení. Priebežné investovanie má totiž svoje špecifiká, ktoré je nutné zohľadniť pri výpočte ich skutočnej výkonnosti.

 

Pri priebežnom sporení dochádza k zaujímavému efektu. Tým je to, že sa neustále mení priemerná cena nákupu podielov. Uvedieme jednoduchý príklad.

Január: Každý mesiac si odkladáte 100 Eur. Aktuálna cena fondu, do ktorého investujete je tiež 100 Eur. Koľko podielov si môžete takto nakúpiť? Odpoveď je jednoduchá: kúpite si 1 podiel vo fonde (100/100). Ak by cena podielu v budúcnosti stúpla na 200 Eur, zhodnotenie vašej investície by ihneď dosiahlo 100 %. Ale to platí najmä pre jednorázovú investíciu. Pri priebežnom sporení budú logicky nasledovať ďalšie vaše investície. Ako ovplyvnia váš zisk?

Február: Predstavte si, že cena podielu spadne na 50 Eur. Mnoho ľudí podľahne panike, keďže prišli už o 50 % svojho vkladu a bežia do banky predať podiely a vybrať peniaze, kým tam ešte niečo ostalo. Ak by si však zachovali chladnú hlavu, koľko podielov by si mohli nakúpiť za svojich 100 Eur? Áno, pri svojej investícii 100 Eur by vo februári nakúpili presne 2 podiely (100/50).

Marec: Predstavte si, že by sa situácia ešte viac zhoršila. Ceny akcií, t.j. aj podielov klesnú až na úroveň 25 Eur. Davy ľudí od skorého rána čakajú pred bankami na výber svojich investícií z fondov, kde ešte čo-to majú a nadávajú si do hlupákov, že sa nechali presvedčiť, aby vytiahnli peniaze spod matracu a investovali ich do podielov akcií. Posledný investor, ktorý ešte nespanikáril, alebo možno len zabudol, že má nastavený trvalý príkaz na priebežné investovanie, za svojich 100 Eur tento mesiac nakúpi až 4 podiely (100/25). 

Apríl: Panika pomaly ustupuje. Akcie (podiely vo fondoch) sa vracajú na svoje pôvodné úrovne. V našom prípade je to prvotných 100 Eur. Cena je teda tam, kde bola na začiatku. Investor, ktorý vložil svoje peniaze len jednorázovo v januári, je teda nule. Ako je na tom priebežný investor? Celkovo má nakúpených 7 podielov (1 + 2 + 4). Keďže cena každého jedného podielu je 100 Eur, predal by ich momentálne za 700 Eur. Koľko doposiaľ do nákupu investoval? 300 Eur. Áno, zhodnotenie jeho účtu je čistých 133 % a to len vďaka tomu, že sa mu priebežne znižovala priemerná cena nákupu a on s klesajúcou cenou nakupoval stále viac a viac podielov. Priemerná cena nákupu sa takto znižovala až na 43 Eur, čo znamená, že akonáhle cena podielov prekročí túto hranicu smerom nahor, investor už nie je v strate, ale naopak - začína zarábať (je ju možné označiť tiež ako Break Even Point alebo Bod zvratu). Pri priebežných investíciách sú dôležité len dve veci - priemerná cena nákupu (je dobré, ak je čo najnižšia) a záverečná cena, za ktorú investor predáva (je dobré, ak je čo najvyššia).

 

Toto je hlavná výhoda priebežného investovania - ak ceny padajú, môžeme nakupovať viac a lacnejšie. Je to podobné ako v bežnom živote. Do supermarketu idete nakupovať a dokonca nakupovať omnoho viac, keď svoje ceny znížia v akcii alebo keď ich zvýšia? Mnoho ľudí má neopodstatnené obavy z poklesu cien podielov a nezmyselne sa naopak tešia z toho, keď im ceny rastú. No realita je taká, že ak nemienite svoje podiely predávať práve v tomto momente, potom tešiť sa z nárastu cien podielov je ako tešiť sa z nárastu cien potravín, ktoré nakupujete každodenne.

Tým je zároveň zhrnutá hlavná nevýhoda priebežného investovania. Ak ceny podielov neustále narastajú a dokonca narastajú výrazne, priemerná cena nákupu sa neustále zvyšuje a nech dôjde čo i len k jemnej korekcii na trhu, investor sa tak ocitá rýchlo v strate.

 

Pre všetkých záujemcov o priebežné investovanie pripravil portál eTrading.sk malý darček. Je to súbor v Exceli, kde po zadaní dátumov a cien podielov v investičných fondoch, im súbor automaticky vyráta zhodnotenie ich vkladu pri priebežnej investícii (viď obrázok). Každý si môže zvoliť investovanú sumu (tá na zhodnotenie vplyv nemá) a dokonca i deň v mesiaci, kedy by chcel investovať. Neodporúčame však používať posledné dni mesiaca - 30. alebo 31. Takýto deň môže pripadnúť na víkend, čo znamená, že investícia potom nie je v tomto ani nasledujúcom mesiaci zrealizovaná. Inak platí, že sa podiely nakupujú v stanovený deň (napr. 15.). Ak takýto deň pripadá na víkend alebo sviatok, tak sa nakúpi najbližší pracovný deň po víkende. 

 

priebezne_investovanie_vykonnost_etrading_70

 

Súbor je vložený do diskusného fóra a je viditeľný len pre registrovaných užívateľov - súbory na stiahnutie (adresár stránky eTrading.sk). Je zkomprimovaný do .7z (otvoríte ho pomocou 7zip alebo WinRar).

 

Na záver: Cieľ tohto článku je jediný. Investor musí mať možnosť zistiť, aká je skutočná výkonnosť jeho fondu pri priebežnom investovaní. Táto výkonnosť nebýva nikde zverejňovaná, čo býva často zneužité rôznymi poradcami a predajcami na sľubovanie nadmerných výnosov a navnadenie na nereálne očakávania.

Priebežné investovanie má svoje nespochybniteľné výhody, no vnímajte ich v širšom kontexte. Ak sa cena podielov znižuje, alebo stagnuje, je to pre podielnikov výhodné (kým svoje podiely neplánujú predať). Ak však stagnuje dlhodobo výkonnosť napríklad dlhopisového fondu, ktorý by mal byť bezpečnejší a nejaký výnos by mal byť takmer istý, je to už na zamyslenie, či by nebolo vhodné zveriť svoje peniaze inej správcovskej spoločnosti. Okrem toho pozor na dlhodobo a neustále sa znižujúce ceny. Akcie banky Dexia boli na svojom historickom maxime 5 centov pod úrovňou 25 Eur. Dnes sa cena jednej akcie rovná zhruba cene sáčkovej polievky - 0,59 Eur. V takýchto prípadoch by vás od straty neochránilo ani priebežné investovanie.

Dúfame, že vám tento súbor pomôže zorientovať sa, ako na tom vaše fondy skutočne sú a namiesto nereálnych sľubov radšej veriť vlastnému rozumu. Možno vás tiež bude zaujímať tento článok, v ktorom sa rozoberá výpočet úroku a zisku pri jednorázovom vklade, anuite, ale tiež pri nerovnomernom a nepravidelnom vklade. 


Joomla templates by a4joomla